Marita Ulvskog (S) sprider fejkinlägg "av Trump"

Publicerad 22 mars 2020 kl 19.14

Inrikes. Den svenska S-profilen Marita Ulvskog hånas på Twitter efter att okritiskt ha spridit ett inlägg från ett parodikonto som driver med Donald Trump. Trots att hon blivit informerad om att det rör sig om parodi låter Ulvskog sitt inlägg ligga kvar.

Dela artikeln

"Meddelande från världens mäktigaste politiker i ett skarpt läge....."

Så skriver Marita Ulvskog på Twitter och länkar till ett inlägg av parodikontot "@realDonaldTrFan". I inlägget skriver "Trump" att han är upprörd över att franska forskare som arbetar för att få fram läkemedel mot coronaviruset tänker publicera sina rön i en fransk tidskrift:

"Hur fan ska det hjälpa någon?! Ingen talar franska! Varför kan de inte skriva på engelska?!" skriver kontot.

En rad användare har förklarat för Ulvskog att inlägget, som tydligt är markerat som "parodi", inte kommer från den amerikanske presidenten. "Ok. Tack!" skriver S-profilen som svar, men låter sitt inlägg ligga kvar ändå.

Många andra användare hånar den 68-åriga karriärpolitikern.

"Haha, du är sämst", twittrar en person.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Majoritet av högerväljarna kritiska till Israel

Svenska opinionen allt mer negativ.. Majoritet av KD:s och SD:s väljare har "bristande vandel"-åsikter om Israel nu.0 

Ytterligare nio miljarder till Ukraina

18 Archerpjäser försvinner.. Stödet bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0