Maskerade rånare tog sig in i klassrum

Publicerad 7 februari 2022 kl 15.16

Inrikes. En grupp maskerade och knivbeväpnade personer tog sig in i ett klassrum i Västerås på måndagen och rånade skolklassen som satt i salen.

Dela artikeln

Polis larmades klockan 13:36 till Rudbeckianska gymnasiet i centrala Västerås med anledning av att ett rån.

Flera gärningspersoner, maskerade och beväpnade med kniv, ska ha tvingat till sig elevernas datorer och sedan lämnat platsen.

En elev uppger till Aftonbladet att läraren sprang efter rånarna, som då ska ha kastat av sig en väska med stöldgods i en buske.

Polisen genomför nu en rad olika utredningsåtgärder på plats och söker även efter gärningsmännen.

Polisen uppger att man håller på att skapa sig en bild av vad som hänt och att man i nuläget inte kan lämna ut mer information.


Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Danskarna flyr våldets Sverige

25 år efter att bron stod klar – nu vänder flyttlassen hemåt igen. "Anti-svenska trenden" drivs av rapporteringen om gängkaoset.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Allt färre anmäler sig till donationsregistret

"En oroande utveckling.". Även antalet faktiska donatorer minskade med tio procent på ett år.0 

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0