Maskerade rånare tog sig in i klassrum

Publicerad 7 februari 2022 kl 15.16

Inrikes. En grupp maskerade och knivbeväpnade personer tog sig in i ett klassrum i Västerås på måndagen och rånade skolklassen som satt i salen.

Dela artikeln

Polis larmades klockan 13:36 till Rudbeckianska gymnasiet i centrala Västerås med anledning av att ett rån.

Flera gärningspersoner, maskerade och beväpnade med kniv, ska ha tvingat till sig elevernas datorer och sedan lämnat platsen.

En elev uppger till Aftonbladet att läraren sprang efter rånarna, som då ska ha kastat av sig en väska med stöldgods i en buske.

Polisen genomför nu en rad olika utredningsåtgärder på plats och söker även efter gärningsmännen.

Polisen uppger att man håller på att skapa sig en bild av vad som hänt och att man i nuläget inte kan lämna ut mer information.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Yttrandefriheten begränsas efter judisk protest: "Det öppna samhällets fiender"

Fredrik Kärrholm (M): "Tyvärr helt nödvändigt". M-toppen presenterar nya tuffa begränsningar "efter den senaste tidens händelser".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Flashback åtalas för åsiktsbrott

Åklagaren: Flera inlägg var "uppenbar" hets mot folkgrupp.. Nu åtalas administratören för brott mot lagen om elektroniska anslagstavlor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0