Media tysta när rånare nästan dödade spädbarn i Stockholm

Publicerad 16 november 2012 kl 17.58

Inrikes.En åtta månader gammal flicka var nära att dö i samband med att tre invandrare sprängde en bomb under ett rån mot en pantbank i Skärholmen tidigare i år, skriver Realisten.se. Men i etablerad media är det tyst.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i våras som den 22-årige invandraren Fadil Corbic deltog i ett rån mot pantbanken i Skärholmen. Under rånet detonerades en sprängladdning mitt bland människor, vilket ledde till att en förbipasserande kvinna fick sina trumhinnor spräckta och att hennes dotter, 8 månader, var nära att dö av smällen.

Hovrätten anser att laddningen var så kraftig att den ska räknas som allmänfarlig ödeläggelse, skriver Realisten. I tingsrätten dömdes invandraren till fyra års fängelse för försök till grovt rån och narkotikabrott.

Trots att den dramatiska händelsen ägde rum mitt i ett av Stockholms köpcentra valde svensk media att tiga om vad som inträffat. Med undantag för den lokala pressen var Realisten därför ensamma om att rapportera om den spektakulära bombsmällen i Skärholmen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Knockade helt kvarter. Det turkarna inte vet: Han är proffsboxare.0 Plus

Het diskussion mellan sajtens administratörer. Mystiskt IP-nummer från TV4 går in och raderar uppgiften om födelseland.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0