Arkivbild.

Medlemsras i MP – kan inte ställa upp i flera kommuner

Publicerad 23 april 2018 kl 12.10

Inrikes. Miljöpartiet kommer inte ställa upp i flera av kommunalvalen i Dalarnas län i höst. Partiet har nämligen förlorat så många medlemmar att man inte lyckats få ihop listor med valbara kandidater, rapporterar P4 Dalarna.

Dela artikeln

Det blir inget val för Miljöpartiet i flera av Dalarnas kommuner.

Medlemsraset inom partiet har gjort att man inte lyckats få fram några listor inför valet.

I kommunerna Malung-Sälen, Vansbro, Leksand och Rättvik kommer man därför inte ställa upp.

– Jag tycker att det är väldigt synd och allvarligt, säger Maria Alfredson, ordförande för Miljöpartiet i Dalarna, till P4.

Enligt Alfredson riskerar detta att försämra valresultatet för partiet även i landstings- och riksdagsvalet. Särskilt allvarligt är det att man inte kan ställa upp i kommuner som Dalarna, där man har både lokalgrupper och väljare, menar hon.

I mars framkom det att Miljöpartiet tappat nästan hälften av sina medlemmar i hela Sverige sedan valet 2014. Då hade Miljöpartiet över 20.000 medlemmar. Men idag är siffran nere på 10.719 personer.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 802490032


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 802490033


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

John Cleese kommer ut som "högerextremist" – ger sitt stöd till återvandringsparti

"Jag litar mest på denne man." Robert Lowe – som vill skicka hem miljontals invandrare – får Monty Python-stjärna som anhängare.0 

Ekonominyheter

Oligarkfamiljen stärker greppet om svensk industri. Förra ÖB sitter i bolagets styrelse med Marcus Wallenberg.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0