Asylkaoset
Irakier på marknad i Bagdad.

Migrationsverket vill ha fler irakier till Sverige

Publicerad 19 november 2016 kl 12.29
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Migrationsverket vill satsa på att få hit fler invandrare från Irak, skriver Sveriges radio.

Dela artikeln

Förra året och hittills i år har 22.000 irakier sökt asyl i Sverige. Det antalet kan komma att stiga kraftigt när Migrations­verket signalerar att de vill göra det lättare för irakierna att få asyl och bidrag i Sverige.

Anledningen är att säkerhets­läget förändrats i arablandet och myndig­heten anser inte att man i samma utsträckning som tidigare kan hänvisa asyl­sökarna till andra delar av Irak där det är lugnare.

– Situationen vad gäller mänskliga rättig­heter har försämrats och vi ser en större riskbild i Irak i dag än vad vi gjorde för två år sedan, säger Fredrik Beijer, rättschef på Migrations­verket.

Irakiska invandrare som redan fått avslag på sin ansökan om uppehålls­tillstånd kan nu begära att få beslutet omprövat för att få stanna i Sverige.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Majbrasan inte enda hotet mot igelkotten

Årets värsta kväll – för vissa.. Så undviker du att utsätta rödlistade lilla djuret för en plågsam död.0 

SD och regeringen: Avlyssna barn utan brottsmisstanke

Tar nya kliv mot polisstat.. "Verkligheten har fört oss till en punkt där vi måste ta till kraftfulla åtgärder."0 

DO röjde hundratals anmälares uppgifter

Myndighetens webbformulär läckte.. Tvingas betala 100.000 kronor efter att känsliga uppgifter om entnicitet och sexuell läggning hamnat på vift.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0