Asylkaoset
Irakier på marknad i Bagdad.

Migrationsverket vill ha fler irakier till Sverige

Publicerad 19 november 2016 kl 12.29
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Migrationsverket vill satsa på att få hit fler invandrare från Irak, skriver Sveriges radio.

Dela artikeln

Förra året och hittills i år har 22.000 irakier sökt asyl i Sverige. Det antalet kan komma att stiga kraftigt när Migrations­verket signalerar att de vill göra det lättare för irakierna att få asyl och bidrag i Sverige.

Anledningen är att säkerhets­läget förändrats i arablandet och myndig­heten anser inte att man i samma utsträckning som tidigare kan hänvisa asyl­sökarna till andra delar av Irak där det är lugnare.

– Situationen vad gäller mänskliga rättig­heter har försämrats och vi ser en större riskbild i Irak i dag än vad vi gjorde för två år sedan, säger Fredrik Beijer, rättschef på Migrations­verket.

Irakiska invandrare som redan fått avslag på sin ansökan om uppehålls­tillstånd kan nu begära att få beslutet omprövat för att få stanna i Sverige.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0