Miljonregn över Trollhättans invandrare – samtidigt går kommunen mot bistra tider

Publicerad 24 oktober 2013 kl 17.44

Inrikes.I budgetförslaget för 2013 ökar Trollhättans socialdemokratiska majoritet anslagen till kommunens skolor med 35 miljoner kronor. Pengarna kommer framförallt att satsas på invandrarelever, eftersom dessa bedöms behöva mer resurser än svenska skolbarn.

Gilla artikeln på Facebook

Det är en mörk bild som målas upp i Trollhättans mål- och resursplan för 2012-2014. Kommunen räknar med att perioden kommer att präglas av ”mycket hög arbetslöshet” och ”låg BNP-tillväxt”.

Men de bistra ekonomiska tiderna till trots lanserar Trollhättans socialdemokratiska majoritet nu en storsatsning på elever med invandrarbakgrund. I budgetförslaget för nästa år ökas anslagen till kommunens förskolor och grundskolor med 35 miljoner kronor. Pengarna kommer framförallt att gå till invandrarelever, eftersom dessa bedöms vara i behov av mer stöd än svenska skolbarn.

– Det finns bekymmer och utmaningar i skolan. Hittills i år har vi tagit emot 350 nyanlända elever, och det är en utmaning skapa bra förutsättningar för dem, säger kommunalrådet Monica Hanson till Trollhättans tidning.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

DO ska bekämpa "rasism på krogar"

Får nytt uppdrag av Tidöregeringen.. "Besökare behöver mer stöd och kunskap att våga anmäla."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0