GENUSPLOGNING PÅ SÖDER? Framkomligheten hotas när "kvinnor" prioriteras. Här Götgatan under vintern 2012-13.
Fria Tider

Miljöpartiet Södermalm kräver genusneutral snöröjning: "Medelålders män prioriteras"

Publicerad 4 januari 2014 kl 18.07

Inrikes.Patriarkala strukturer styr snöröjningen på Södermalm i Stockholm säger Miljöpartiets gruppledare i stadsdelen, Erik Malm, i en intervju i lokaltidningen Mitt i Stockholm.

Gilla artikeln på Facebook

Gator ska därför plogas sist medan gångvägar, förskolor och andra miljöer där mer kvinnor än män rör sig ska prioriteras, till skillnad från den befintliga snöröjningen.

– Gator som traditionellt sett används av medelålders män prioriteras, säger Erik Malm till lokaltidningen.

Han framför Karlskoga som föregångsexempel där den nya genusplogningen redan införts, där busshållplatser och förskolor nu prioriteras före ringleder och vägar.

"Numera plogar staden först utanför förskolor och skolor och på gång- och cykelbanor medan bilisterna snällt får vänta", förklarar Mitt i Stockholm.

Kritiker har framfört argument om att det är meningslöst att ploga skolor och busshållplatser före det att vägar som leder till dem har plogats, men kommunen har avfärdat detta med att försämringen av framkomligheten är "ofrånkomlig".

Läs också:
Feministisk snöröjning hotar Stockholm


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Sverige söker spansk arbetskraft

1.500 tjänster utannonseras.. Många erbjuder gratis boende och kräver ingen tidigare erfarenhet.0 

November lika varmt som midsommar – men nu kommer kylan

Minusgrader och snö till helgen.. Mildare luft gör dock comeback redan mitt i nästa vecka, med 10 grader i södra Sverige.0 

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Statsvetare: "Olämpligt" att kungen säger vettiga saker om klimatet

Borde hålla sig till floskler, varnar akademiker.. "Att han säger att Sverige tycker att de här sakerna är viktiga, det är helt okej".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0