Det är det jämna läget i riksdagen, där Ulf Kristersson (M) samlar 174 mandat och Stefan Löfven (S) 175, som fått Löfven att försöka säkra försprånget genom att låta Nilsson återgå till sin plats i kammaren.
Nu råder febril aktivitet i partierna för att få politikerna att sköta sitt jobb: De måste både komma till jobbet, vilket de sällan behöver, och de måste klara av att trycka på rätt knapp i denna ovanliga stund.
Ett problem för Löfven är att socialdemokraten Sara Heikkinen Breitholtz är sjukskriven inte har ersatts. Det kan göra spelplanen helt jämn och det tros vara därför Nilsson återinträder som ledamot.
– Alla måste göra det som krävs för att dels respektera det valresultat som finns men också göra vad vi kan för att säkerställa att vi får får en fortsatt socialdemokratisk regering. Det är ett lätt beslut för mig, säger Nilsson till DN.
Sverige får tillsvidare en turkisk landsbygdsminister i form av nuvarande näringsminister Ibrahim Baylan, som tar över Nilssons arbetsuppgifter.