Mordet i Varberg

Misstänkt mord utanför Varberg

Publicerad 9 juni 2015 kl 14.50

Inrikes. En 65-årig man hittades under tisdagen död på sin gård utanför Varberg. Polisen misstänker att han blivit mördad.

Dela artikeln

En anhörig till den omkomne larmade polisen klockan 11.13. På plats på gården, som ligger i närheten av Derome, anträffades 65-åringen död. Den döde mannen var bosatt på gården.

Polisen har inlett en brottsutredning med rubriceringen misstänkt mord. 

– Omständigheterna kring bostaden och hur kroppen ser ut gör att vi misstänker mord eller dråp, säger Tommy Nyman, presstalesperson vid polisen i Halland till Aftonbladet.

Gården är avspärrad och polisens tekniker kommer att genomföra en brottsplatsundersökning. Polisen genomför också dörrknackningsförhör i området. 

Det finns ännu ingen misstänkt.  


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 476253100


Varnish cache server

"Är inte detta just det verkliga Sverige?" Men nu ifrågasätts riksdagsmannens mångkulturella solskenshistoria.0 Plus

Mer från Inrikes

"Vidrigt": Maggans etniska fest väcker starka känslor

"Gott nytt 6776!". Nu pekas S-ledaren ut som "landsförrädare".0 Plus

Forssell i New York – kräver att våldtäktsmän ska utvisas

Ministern på "övertalningsoffensiv" i FN.. Regeringen bytte fot i frågan efter Fria Tiders artikel om 16-åriga Meya.0 

Politikerna överens – rätten till abort ska skrivas in i grundlagen

Partierna eniga i KU.. Tidöregeringen vill sabotera möjligheterna för en framtida höger att begränsa aborterna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0