Moskébranden i Järfälla

Misstänkt för moskébrand släppt

Publicerad 2 maj 2017 kl 23.08
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Den man som varit anhållen misstänkt för moskébranden i Järfälla sent på Valborgs­kvällen har släppts på fri fot, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Enligt polisen är mannen inte helt avförd från utredningen, men misstankarna mot honom har försvagats. Anhållandet hävdes av åklagaren under eftermiddagen och mannen släpptes på fri fot klockan 17:42.

Mannen var dessförinnan anhållen såsom skäligen misstänkt för mordbrand. En skälig misstanke är den lägre misstanke­graden.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1072713938


Varnish cache server

"Tror jag slog rekordet för världens kortaste äktenskap." 30 år äldre SVT-veteranen står åtalad för kvinnomisshandel och kokain.0 Plus

Mer från Inrikes

Malmö reser vänsterextremt "antirasistiskt monument" – för miljonbelopp

Initiativet togs av vänsterextremisten Showan Shattak.. Samtidigt ignorerar politikerna förnedringsvåldet mot unga svenskar, konstaterar Nils Littorin.0 

Hon ska jaga "diskriminering". Petra Mårselius värvas från rollen som överintendent vid Forum för levande historia.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0