Det var i november 2024 som Mohamed Ali delade ett inlägg från ett Trumpvänligt konto. Där ställdes frågan om Prideflaggor borde förbjudas på myndighetsbyggnader.
Ali skrev "ja tack" och lade till en honnörsemoji.
Journalisten Joakim Lamotte hittade publiceringen via arkivtjänsten Wayback Machine. Även TV4 Nyheterna har kontrollerat att inlägget är äkta.
I ett sms till kanalen skriver Mohamed Ali att att svaret "ja tack" var "kortfattat och ogenomtänkt" och att han borde ha uttryckt sig tydligare.
"Jag står bakom hbtqi-personers rättigheter. Alla ska ha samma rättigheter och möjligheter, kunna vara sig själva och älska vem de vill utan att utsättas för diskriminering", skriver Mohamed Ali till TV4.
Dagen före rapporterade Aftonbladet om andra inlägg där V-ledamoten hävdat att CIA och Mossad hade förhandskunskap om attackerna den 7 oktober och lät dem ske.
Även dessa uttalanden tar han nu avstånd från. Till TV4 hänvisar han till att informationen var osäker när han skrev inlägget och uppger att han inte stöder spridning av konspirationsteorier eller obekräftade uppgifter.





