Mohamed bränner koran för att få asyl i Sverige

Publicerad 3 juni 2021 kl 13.55

Inrikes. En marockansk man fick avslag på sin asylansökan i Sverige. Nu har han släppt en film som visar hur han bränner en koran i protest.

Dela artikeln

Mohamed Amara kom för två år sedan till Sverige från Marocko på turistvisum och sökte asyl med hänvisning till att han blev förföljd i hemlandet på grund av sina "religiösa tvivel".

Migrationsverket avslog dock hans asylansökan. Beslutet överklagades, men migrationsdomstolen gick på verkets linje.

"Domstolen anser att det är rimligt att ställa krav på Mohamed Amara att han vid ett återvändande till Marocko … håller en låg profil och är återhållsam med sin kritik mot islam och monarkin för att undvika att provocera fram handlingar mot honom från enskilda och myndigheter", skrev domstolen i sin dom i november 2019.

Mohamed Amara är dock kvar i Sverige och fortsätter att anse att han har rätt till asyl i landet. Förra veckan laddade han upp en video på Youtube i vilken han bränner en koran på en grillplats.

Fallet uppmärksammas nu av Thord Eriksson, författare och frilansjournalist, i en artikel i Aftonbladet.

Enligt Eriksson har Migrationsöverdomstolen i en tidigare prejudicerande dom fastslagit att det "inte går att tvinga en genuint övertygad person att dölja, ändra eller ta avstånd från sin livsåskådning".

Thord Eriksson skriver att Mohamed Amara måste ha haft "oturen att stöta på en sådan asylbyråkratisk mur av nejsägare".

"Det är inte mer än rätt att hans Youtubeklipp ligger ute och stör den svenska självbilden som försvarare av mänskliga rättigheter", fortsätter Eriksson.

På diskussionsforumet Flashback tycks dock användarna vara av en annan uppfattning.

"Nej han ska ut", skriver en användare om Mohamed och får stöd av många andra.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD-toppen gick ned på knä inför bosättaren – nu hånas han utomlands

Alexander Christianssons uppvisning får nytt liv. Scenen med den svenske politikern beskrivs nu som ”overklig” och ”pinsamt servil”.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0