Arkivbild.

Molotovcocktail kastad mot socialkontoret i Stenungsund

Publicerad 30 juli 2020 kl 10.44

Inrikes. Under natten attackerades socialkontoret i Stenungsund med en brandbomb, enligt GT. Händelsen rubriceras som försök till mordbrand.

Dela artikeln

Förra tisdagen attackerades socialkontoret i Malmö med brandbomber mitt på eftermiddagen.

Natten till torsdag angreps socialkontoret i Stenungsund på liknande sätt.

Enligt GT ska någon ha kastat in en molotovcocktail i lokalerna.

Brandbomben och en krossad ruta upptäckts när personalen kom till jobbet i morse. 

– Personen såg först något på golvet som sen visade sig vara bensin, sedan upptäckte man också att någon slängt in en molotovcocktail, säger Fredrik Svedmyr, polisens presstalesperson i region Väst, till GT.

Platsen har spärrats av och undersöks av tekniker.

Händelsen rubriceras som försök till mordbrand.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 397657632


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Falu Rödfärgs politiskt korrekta midsommar väcker avsky

"Vi vill visa hur Sverige berikas.". Homosexualitet, afrikansk dans och hiphop står på menyn i reklamfilmen.0 

Regeringen presenterar planen på ny spionmyndighet. "Skulle hellre säga att det är ett svenskt MI6."0 

Massfrikännande efter attentat mot Bromma flygplats – bara två döms

Två forskare får villkorlig dom – 15 andra frias helt.. En av de frikända är Isabelle Letellier, som nekades svenskt medborgarskap på grund av åtalet.0 

SR ställer in debatt – partiledarna måste gå och rösta

Kvittningshaveriet får redan konsekvenser.. "Osäkerheten gör att vi inte ser en möjlighet att genomföra den här sändningen."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0