Foto: Privat

Mördade 48-åringen inte kriminell

Publicerad 6 januari 2012 kl 02.56

Inrikes.Den mördade 48-åringen i Malmö hette Charles Limerius, var tvåbarnsfar och hade ingen känd brottslig bakgrund, förutom någon mindre förseelse. Det skriver Aftonbladet.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt tidningen jobbar nu ett 20-tal poliser med utredningen av mordet på 48-årige Charles, som ursprungligen kommer från Polen. Vid lunchtid i förrgår sköts han ihjäl på Kantatgatan i Malmö, ett 20-tal ­meter från porten till sin bostad där han bodde tillsammans med sin mamma.

–?En snäll och trevlig kille som ibland kom in och köpte läsk och godis. Ibland handlade han cigaretter till sin mamma, men han sa att han inte gillade att hon rökte, säger Daniel Ghafour som driver en tobaks- och videobutik i huset till Aftonbladet.

Inget tyder på att Charles rörde sig i kriminella kretsar.

–?Han är i princip okänd för oss, det enda han har är ett gammalt obetydligt brott, säger Monica Olhed på polisen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1031966352


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1031966353


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Nu pekas även M-somalier ut för omfattande valfusk

Så gjorde partiet gettosuccé med kryssraketen Mahad Olad (M). Larm om förkryssade valsedlar, jobb i utbyte mot kryss – och en hotfull kriminell som övervakade vallokalen.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Hade 3,5 miljoner i resväskan – blir av med allt

Resenären stoppades på Arlanda på väg till Turkiet.. Nu ska rubbet förverkas – trots att pengarna inte knutits till något brott.0 

Här kan hösten få ett plötsligt slut. Gul varning utfärdad i bland annat Värmland och Dalarna.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus