Morgan Johansson vill stoppa invandringen – av städare och diskare

Publicerad 28 november 2020 kl 17.50

Inrikes. Morgan Johansson (S) säger nu att han vill strama åt invandringen. Men det handlar om arbetskraftsinvandringen till Sverige, säger han i en intervju med Sydsvenskan. Ministern skyller på Moderaternas "ultraliberala regler".

Dela artikeln

Tidigare i veckan kom nyheten om att konstitutionsutskottet prickat justitie- och migrationsministern Morgan Johansson för ett uttalande om invandringen.

Johansson blev KU-anmäld efter att han påstått att anhöriginvandringen till landet minskat snarare än ökat efter att reglerna lättats upp.

KU slog fast att Morgan Johanssons utspel var felaktigt.

"Utskottet konstaterar att det framgår av utredningen att den statistik som statsrådet redovisade i sitt uttalande inte, mer än i möjligen begränsad utsträckning, ger underlag för några slutsatser om den aktuella lagändringens effekter. Justitie- och migrationsministern ansvarar för sina uttalanden och därmed även för att de uppgifter som han lämnar är korrekta", påpekade KU.

I Sydsvenskan säger han på lördagen att han vill strama åt invandringen, närmare bestämt arbetskraftsinvandringen.

"Han vill stoppa flödet av diskare och städare – och bara ta emot kvalificerad arbetskraft som det råder brist på i Sverige", skriver tidningen.

Enligt Johansson ligger skulden hos Moderaterna.

– Kapitalistisk rovdrift på människor, exploatering och organiserad kriminalitet. Det är resultatet av de ultraliberala regler för arbetskraftsinvandring som Moderaterna drev igenom för 10 år sedan. Det måste åtgärdas, säger Johansson på Twitter.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Forskarna själva chockade av resultatet. Åldrandet bromsades inte bara – försökspersonernas kroppar blev flera år "yngre".0 Plus

Nyheter från förstasidan

AFA slog ihjäl ung fransman

Attacken mot Quentin Deranque, 23, skakar Frankrike. Justitieministern: "Det var tydligt ultravänstern som dödade honom."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Polisen slog till mot Peter Sunde Kolmisoppi. Pirate Bay-profilen erbjuder idag tjänster åt våldsbejakande vänstergrupper.0 

Mer från Inrikes

"Prorysk hackergrupp" pekas ut för attack mot Flashback

Gruppen "No Names" anklagas.. En av de största attackerna leverantören Bahnhof drabbats av.0 

SD nominerar Dumpen till kommunalt pris

Tidigare höjdhopparen kan få Göteborgs "förtjänsttecken".. "Vi måste sätta förövare som vill göra barn illa bakom lås och bom".0 

Det hände med Cecilia Malmström

Nya jobbet: Global lobbyist – för krig.. "EU-federalistens" starka kopplingar till amerikanska globala nätverk.0 

Fyra åtalas för att ha kritiserat regeringen

"Hänsynslöst agerande".. Nu åtalas en kvinna och och tre män för ofredande.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0