MP: "Klimatet" större hot än coronasmittan

Publicerad 1 juni 2020 kl 16.11

Inrikes. Den så kallade klimatkrisen är ett värre hot mot mänskligheten än coronasmittan. Det hävdar "klimatminister" Isabella Lövin (MP) i en intervju med SvD.

Dela artikeln

Coronaviruset har tvärbromsat hela världsekonomin och totalt dödat nästan 400.000 människor hittills.

Den så kallade klimatfrågan är dock ett större problem.

Det hävdar Miljöpartiets språkrör och statsrådet Isabella Lövin.

I intervjun med SvD får hon frågan om den "globala uppvärmningen" är ett större hot mot mänskligheten än coronaviruset.

– Ja, absolut. Med ett förändrat klimat kommer vi att ha extrema väderhändelser, torka, pandemier och invasioner av främmande arter. Det är klart att corona är en fruktansvärd kris här och nu men det kommer att komma ännu mer kriser om vi inte bromsar klimatförändringarna, säger hon till tidningen.

Parti- och språkrörskollegan Per Bolund påstår i samma artikel att världen nu har "möjligheten att lösa två kriser på en gång". Detta genom omfattande så kallade klimatinvesteringar i samband med att världsekonomin återstartas.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0