MP på ny bottennivå

Publicerad 21 juni 2015 kl 08.58

Politik. Med bara 6 procent av väljarna bakom sig får Miljöpartiet sitt sämsta resultat på sju år i Novus mätningar. Nu menar bedömare att partiet skulle drabbas extra hårt av ett eventuellt nyval.

Dela artikeln

– Jag tror Miljöpartiet hade suttit sämst till om vi hade haft ett extraval. De har potential uppåt, men hamnar de i en negativ spiral så är det inte bra för dem, säger Novus vd Torbjörn Sjöström till Dagens Industri.

MP-väljarna flyr dels till M och S men också till Sverigedemokraterna, enligt Sjöström. Innan MP kom med i regeringen var det framförallt borgerliga partier som tappade väljare till SD, men den trenden har nu vänt.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Förkrossande majoritet för att dra in invandrares medborgarskap

Bara sju procent motsätter sig förslaget. Även invandrarna själva tycker att passen ska makuleras vid fusk och brott.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0