Jämställdhetsminister Åsa Lindhagen (MP).

MP vill "tvinga" präster att viga homosexuella

Publicerad 31 juli 2020 kl 17.04

Inrikes. Miljöpartiet vill nu göra det olagligt för samfund att inte gifta även homosexuella par, uppger Aftonbladet.

Dela artikeln

Det var 2009 som den svenska äktenskapsbalken blev så kallat neutral och homosexuella tilläts gifta sig i Sverige.

Men elva år senare är det inte många samfund som genomför samkönade vigslar.

Enligt Aftonbladet är det bara 5 av 34 religiösa samfund som gör det.

Men nu vill Miljöpartiet ändra på det genom tvingande lagstiftning. Det ska bli olagligt att inte erbjuda samkönade par att gifta sig om man viger heterosexuella par.

Partiet påpekar att en vigsel innebär myndighetsutövning och att "diskriminering" därmed ska vara förbjuden.

– Man kan jämföra det med att en handläggare på Försäkringskassan skulle vägra vissa personer att få sjukpenning. Så kan vi inte ha det, säger jämställdhetsminister Åsa Lindhagen (MP) till Aftonbladet.

Förslaget innebär att den som vill viga par måste viga även homosexuella. Annars ska samfundet inte få viga någon över huvud taget. Miljöpartiet förnekar dock att det handlar om tvång, eftersom det går att välja alternativet att inte viga någon alls.

Enligt Aftonbladet gäller förslaget såväl präster, imamer, rabbiner som övriga vigselförrättare.


Nyheter från förstasidan

Vallöftet från S: Fler ska få stanna

Öppnar för "paus" av utvisningar. Mediernas skriverier om unga vuxna har fått SD-ledaren att justera "strama" migrationslinjen.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0