Matilda Ekeblad.

Muf vill legalisera cannabis

Publicerad 20 oktober 2021 kl 08.38

Inrikes. Moderata ungdomsförbundet, Muf, vill legalisera cannabis för att bekämpa gängkriminaliteten, rapporterar TV4 Nyheterna.

Dela artikeln

På Moderaternas stämma senare i veckan kommer ungdomsförbundet säga nej till partiledningens förslag om hårdare straff för narkotikaförsäljning.

– Gång på gång upprepar polisen att det är cannabis som är den stora inkomstkällan för gängen, men debatten om deras inkomster är tyst, säger Matilda Ekeblad, ordförande Muf, till TV4.

Hon slår fast att "kriget mot drogerna" i Sverige inte fungerar. En statlig utredning bör tillsättas och bana väg för en legalisering av cannabis på sikt, enligt Muf.

Ungdomsförbundet väntas också ta strid mot partiledningens förslag på att begränsa den så kallade arbetskraftsinvandringen från tredje världen.


Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0