Muhammed vanligaste namnet i Oslo

Publicerad 29 augusti 2014 kl 09.24

Utrikes. Jan och Per tvingas att se sig besegrade. För första gången någonsin tar nämligen Muhammed täten som det vanligaste namnet bland pojkar och män i Oslo.

Dela artikeln

Hela 4.801 Oslobor har nu någon stavningsvariant av Muhammed som tilltalsnamn, rapporterar NRK.

Sedan tidigare har det muslimska namnet toppat listan på namn på nyfödda pojkar, men nu är det alltså vanligast för alla åldersgrupper i den norska huvudstaden.

– I arabvärlden är namnet ständigt lika populärt. Det har getts till pojkar genom historien, så det är inte ett trendnamn. Det är helt enkelt ett av de finaste namnen man kan ge sina barn, förklarar professor Gunvor Mejdell vid Universitetet i Oslo, som undervisar i arabiska, för NRK.

De vanligaste stavningarna av namnet är Mohammad, Mohamed, Mohammed och Muhammad.

Om 15 år väntas Oslo vara hem för 800 000 invånare –– och med norrmän i minoritet, enligt prognoser från norska SSB. Enligt samma prognos väntas norrmän bli minoritet i landet i stort om 30 år.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0