Foto: -=RoBeE=-/Flickr

Muslimsk politiker vill förbjuda hundar

Publicerad 2 februari 2012 kl 06.43

Utrikes.En muslimsk politiker i Nederländerna, Hasan Küçük, har krävt ett förbud mot hundar i Haag, den tredje största staden i Nederländerna. Islamisk rättstradition anser att hundar är ”orena” djur och Haag består av mer än tolv procent muslimer.

Gilla artikeln på Facebook

Holländska kritiker menar att det nya kravet återspeglar en ökad bestämdhet i anspråken från muslimerna i Europa, som nu försöker införa islamiska juridiska och religiösa normer inom europeiskt territorium.

Nederländska politiska skribenter anser att Küçüks uttalanden är en provokation för att röra upp den muslimska befolkningen i Haag.

– I det här landet är djurägande lagligt. Den som inte håller med detta borde flytta till ett annat land, säger Paul ter Linden, som representerar det nederländska Frihetspartiet (PVV) i Haags kommunfullmäktige, enligt ett pressmeddelande från tankesmedjan Stonegate som citeras av bloggen Sweden Confidential.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Massprotester mot asylhotell sprider sig över hela Storbritannien

Omfattande demonstrationer under helgen. Vanliga britter har fått nog – och kräver att hela asylsystemet avskaffas.0 

Ekonominyheter

Centralbanker kräver ökad invandring

Ledande centralbankschefernas appell.. Fortsatt tillväxt kräver fortsatt inflöde från tredje världen, enligt "experterna".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.