Foto: Privat

Muslimsk Twitter­jurist åter på krigsstigen

Publicerad 10 januari 2012 kl 09.44

Inrikes.Islamisten och juristen Cherin Awad kom i dagarna på ett utmärkt sätt att återigen hamna i rampljuset. Genom att starta en s.k. hashtag på Twitter vid namnn #dummafrågor .

Gilla artikeln på Facebook

Under taggen #dummafrågor drev Cherin Awad en personlig kamp mot islamofober i synnerhet och etniska svenskar i allmänhet. Och hon fick snabbt beröm från stora delar av den urbana journalist- och Twittereliten.

Cherin Awad, som i dagarna fick avslag på sin polisanmälan om ett s.k. islamofobiskt brott som ingen annan hade bevittnat, är mest känd för att i ungdomen ha förespråkat stening. På sin twittersida känner sig Awad nödkad att försäkra att hon är i besittning av en "stor portion humor".


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0