Genrebiold.

Myndighet satsar 10 miljoner på att göra nyanlända till bönder

Publicerad 5 oktober 2018 kl 08.46

Inrikes. Tillväxtverket och Lantbrukarnas riksförbund satsar nu miljoner på att fixa praktikplatser på landsbygden åt nyanlända invandrare, rapporterar P4 Värmland.

Dela artikeln

"Nyanlända svenskar", som Sveriges Radio kallar det, ska nu få praktikplatser på lantbruk.

Projektet heter "Nya nätverk för jobb på landet" och är ett initiativ från Lantbrukarnas riksförbund.

P4 har träffat Mohammed Ali Basha från Syrien som gör praktik på Per Henningssons gård i Värmland samtidigt som han även läser SFI.

Mohammeds kunskap lyfts fram som väldigt viktig för verksamheten. Gården ska nämligen bygga ett stort kycklingstall, och Mohammed arbetade med att föda upp kycklingar i hemlandet. Någon arbetslivserfarenhet är dock inte nödvändig för att få praktikplats.

– Det är ju en resurs som kommit till Sverige, så då måste man våga. Jag tycker det är viktigt att ta emot nyanlända och hjälpa dem igång med ett arbete. Det är intressant med nya kulturer, säger Per Henningsson till P4 och uppmanar fler jordbrukare att ta emot nyanlända.

Mohammed berättar bland annat att han kör traktor, men det är svårt att höra exakt vad han säger eftersom hans svenska är så bristande.

LRF:s projektledare Mats Bergling menar att lantbrukare vanligtvis rekryterar bland vänner och bekanta, och att det kan vara svårt att ta in en vilt främmande människa så nära. Behovet av arbetskraft är dock stort, hävdar han. Samtidigt syftar projektet till att "väcka intresse" för landsbygden hos nyanlända, som sägs vara mer vana vid städer.

"Nya nätverk för jobb på landet" inleds nu under hösten och fortsätter fram till 2020. LRF själva satsar tre miljoner kronor, medan lejonparten betalas med skattemedel av Tillväxtverket.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 456422194


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

ÖB lovar utplåna försvarets "manliga aura"

Beskedet: Ska satsa ännu mer på feminism.. "Jag är trött på att höra att jämställdhetsarbete inte hinns med."0 

Här träffas flickskolan av amerikanska Tomahawk-roboten

Trump: "Jag tror det var Iran som gjorde det.". Här är beviset för att det var USA som bombade ihjäl 160 skolflickor i åldrarna 7–12.0 

Femtonårig flicka döms för våldtäkt mot barn

Döms till ungdomsövervakning.. Flickan ska också betala 290.000 kronor i skadestånd.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0