Näringslivets stöd för SD ökar kraftigt

Publicerad 20 november 2019 kl 22.03

Inrikes. Förtroendet för Jimmie Åkesson inom det svenska så kallade näringslivet ökar rejält, visar en mätning från Dagens Industri.

Dela artikeln

Deltagarna i undersökningen är vd:ar, marknadschefer eller ekonomichefer inom företag med fler än tio anställda och en årsomsättning på minst 10 miljoner kronor.

Sammanlagt uppger 43 procent att de har stort eller mycket stort förtroende för Jimmie Åkesson. Motsvarande andel i mätningen i april förra året var 25 procent.

Störst förtroende har dock Moderatledaren Ulf Kristersson, som landar på 70 procent.

Av näringslivstopparna svarar 16 procent att de skulle rösta på SD om det vore val idag, jämfört med 10 procent i juni.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 407641538


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Efter Tidöbluffen: SD lovar "systemkritik på riktigt"

Löftet: Snabba resultat – efter valet.. "Vi ska vara lite systemkritiska på riktigt för en gångs skull".0 

Återvandringshubbar i tredje världen nytt EU-vapen mot illegal invandring

Förslaget godkänt till sist.. EU-parlamentet röstade med klar majoritet för att gå vidare, trots motstånd från vissa partigrupper.0 

Här kräver Bojan Djordjic "respekt" av kvinnliga kollegan

"Jag kom till Sverige som en flykting.". Börjar plötsligt kräva förståelse för sin "bakgrund" – mitt under sändningen.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0