Raif Badawi
Raif Badawi.

Nätaktivist ska piskas – "förolämpade islam"

Publicerad 8 januari 2015 kl 18.19

Utrikes. Den fängslade saudiske aktivisten Raif Badawi kommer att piskas offentligt framför al-Jafali-moskén i Jeddah efter fredagsbönen i morgon.

Dela artikeln

Raif Badawi dömdes i maj 2014 till tio års fängelse, 1.000 piskrapp och böter på 1 miljon saudiska riyal (drygt 2 miljoner kronor) för att han bloggat och startat ett internetforum för diskussion om politik och samhällsfrågor.

Han anklagades för att ha förolämpat islam och enligt uppgift kommer Raif Badawi att få upp till 50 piskrapp åt gången. Resten av straffet på 1.000 piskrapp kommer att fördelas över 20 veckor.

Människorättsorganisationer som Amnesty International anser att Badawi är en samvetsfånge och uppmanar de saudiska myndigheterna att häva hans dom och att omedelbart släppa honom fri.

– Det är skrämmande att tänka sig att en sådan grym bestraffning drabbar en person som inte gjort sig skyldig till något annat än modet att skapa ett offentligt forum för diskussion och för att fredligt ha utövat sin yttrandefrihet, säger Philip Luther, som chef för Amnesty Internationals avdelning för Mellanöstern och Nordafrika.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 666900860


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0