Nationalsång och flaggor förbjuds för elever

Publicerad 10 juni 2015 kl 18.01

Inrikes. Eleverna på Sunnerbogymnasiet i Ljungby har förbjudits att spela nationalsången och vifta med svenska flaggor under studentfirandet, rapporterar Smålänningen.

Dela artikeln

En av klasserna hade planer på att spela Zlatans version av nationalsången under utspringet för att visa att man är en "mångkulturell klass". Men planerna stoppades av skolan.

Rektor Jimmie Nilsson har nämligen förbjudit både nationalsången och svenska flaggor under avslutningen eftersom den typen av symboler kan "missuppfattas". Han hänvisar bland annat till att det är viktigt att diskutera "alla människors lika värde".

– Studenten ska vara en glädjefylld stund, och vi är jättetrygga i det här beslutet, säger Jimmie Nilsson till Smålänningen.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0