Nationaldagen

Nationalsång på nationaldagen ifrågasätts

Publicerad 10 februari 2012 kl 08.40

Inrikes.Power metal-bandet Sabaton ska spela "Du gamla, du fria" på Sweden Rock i Sölvesborg. Nu anklagas bandet för nationalism av SVT.

Gilla artikeln på Facebook

Bandet ska svänga förbi Sweden Rock på sin väg till Tyskland i sommar och framföra svenska nationalsången i Sölvesborg. Ett låtval som får kritik, av SVT.

- Är ni rädda för att det kan uppfattas som nationalistiskt? frågar SVT-reportern Cecilia Tiberg.

Men bandet bedyrar att de inte är det minsta nationalistiska.

- Inte ett dugg, vi är intresserade av historien och hur kriget påverkar människan. Vi är inte ett politiskt band över huvud taget, snarare historienördar om man ska vara ärlig. Nationalsången är som "Stilla natt" för mig, säger keyboardisten Joakim Brodén.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 893671618


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 893671619


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Henrik Vinges plan: Förvandla somalierna till SD-väljare

Somalierna kommer snart att bli svenskar, enligt partihöjdaren. Nu gäller det att sluta prata om utvisning så att SD kan få gettorösterna och "bli ett stort parti".0 

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare