"Nazist-sköldpaddor" gäckar polisen i Washington

Publicerad 8 november 2019 kl 10.42

Utrikes. Polisen i Washington i USA har fullt upp med att jaga ett par sköldpaddor som fått hakkors målade på sina skal. Än så länge har polisen inte lyckats fånga dem.

Dela artikeln

Det är polisen i den amerikanska delstaten Washington som "kämpar" för att gripa ett par sköldpaddor med svastikor målade på sina skal. Trots sköldpaddornas långsamma natur, förblir de på fri fot, skriver RT.

Enligt den ryska tv-kanalen ska "förskräckta" personer ur allmänheten ha larmat polisen, sedan de upptäckt sköldpaddorna i parken Gene Coulon i staden Renton.

Polisen bekräftar händelsen på sin Facebook:

"Vi har blivit uppmärksammade om två sköldpaddor med vissa märken målade på sina skal. Vi har gjort ett försök att hitta dem men än så länge har de undvikit att gripas. Djurkontrollen kommer då och då att övervaka de platser där de brukar sola, i hopp om att fånga in dem för en snabb sanering och hälsokontroll", skriver myndigheten.

Lokala antirasister ska även ha organiserat en "demonstration mot hat" i parken, för att markera att det inte är ok att måla hakkors på sköldpaddor, enligt RT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 284305744


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0