Nigeria förbjuder Twitter efter censur

Publicerad 6 juni 2021 kl 10.38

Media. Nigeria har beslutat att förbjuda Twitter från att verka i landet. Detta efter att det sociala medieplattformen raderat ett inlägg av Nigerias president, rapporterar France24.

Dela artikeln

Beskedet kommer efter att Twitter raderat ett tweet av Nigerias president Muhammadu Buhari.

I inlägget hotade Buhari att ta itu med personer i den sydvästra delen av landet som han anklagar för att ha legat bakom attacker mot infrastrukturen i regionen.

Enligt det afrikanska landets regering har Twitter ägnat sig åt att "undergräva" Nigeria.

På lördagen hade flera mobiloperatörer i Nigeria redan blockerat Twitter, skriver France24.


Nyheter från förstasidan

Gangsterrappare spelade på polisens gala mot gängvåld

Bisarra upplägget på kändisgalan "Det räcker!" Initiativtagaren är dömd för att ha hotat "döda bögen" Jimmie Åkesson.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0