Nio miljoner för villa till ensamkommande

Publicerad 19 mars 2014 kl 01.02

Inrikes.Integrationsminister Erik Ullenhag (FP) har tidigare riktat hård kritik mot Kungsbacka för att man tagit emot för få invandrare. Nu slår kommunen på stort och avsätter nio miljoner för att köpa upp en flerfamiljsvilla åt så kallade ensamkommande flyktingbarn i Onsala, rapporterar Norra Halland.

Gilla artikeln på Facebook

– Vi har redan Anneberg och Särö, men eftersom man höjt kvoten och vi ska ta emot fler barn så behöver vi helt enkelt fler platser, säger Larry Söder, KD, ordförande i nämnden för Individ- och familjeomsorg, till lokaltidningen.

Som ett svar på kritiken från Ullenhag har kommunfullmäktige dessutom beslutat att öka antalet vuxna asylsökare från 45 till 65.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 797647267


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 797647268


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Strandhälls stöd till Katja Nyberg efter kokainbevisen

"Ingen ska utsättas för detta". Kollegiala markeringen när Nyberg riskerar eget ansvar – trots att hon är både kvinna och politiker.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0