Asylkaoset

Ännu ett nytt rekord: 10.201 asylsökande förra veckan

Publicerad 9 november 2015 kl 10.04

Inrikes. Den största invandrargruppen är afghaner när nu ännu ett migrationsrekord är satt. Också antalet så kallade ensamkommande flyktingbarn skenar och slår nytt rekord.

Dela artikeln

De senaste sju dagarna har 10.201 personer sökt asyl i Sverige, skriver Migrationsverket. Därmed har ännu ett nytt veckorekord satts.

Den största gruppen, 42 procent, uppger att de kommer från Afghanistan, 27 procent säger sig komma från Syrien och 14 procent från Irak. 2.827 är så kallade ensamkommande barn – även det ett nytt veckorekord. Över 80 procent av de ensamkommande uppger sig vara från Afghanistan.

För att klara av den snabba invällningen har Migrationsverket fördubblat sin personalstyrka, men trots det har regeringen tvingats konstatera att boendena är slut i landet. För att kunna bibehålla dagens svenska invandringspolitik, som staten nu aktivt försvarar internationellt, har Sverige sökt krisstöd från EU och bett övriga medlemsländer att ta emot 54.000 invandrare från Sverige.

Danmarks svar på Sveriges vädjan har dock varit att "svenskarna får skylla sig själva".

– Sverige har försatt sig själv i denna situation genom att i många, många åt föra en extremt oansvarig invandringspolitik, sa Danmarks integrationsminister Inger Støjberg i en intervju i danska TV2.


"Sexfantasier inte alltid så PK". Genusforskaren: "Hatar" att behöva offentliggöra resultatet av min egen studie.0 Plus

Onanerade inför unga kvinnor i tvättstugor på studentboenden. "Gladiatorerna"-vinnaren skyllde på sin påhittade "tvillingbror Eddie".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Anlitade AFA för att hänga ut invandringskritiker – nu är han bekymrad över att medierna är vänstervridna

Tolv år efter Expressens terrorrekrytering. Nu oroar sig familjen Bonniers "seniora rådgivare" Thomas Mattsson över Israelkritik i public service.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0