Nobelstiftelsen bjuder in 15 "despotiska stater" – men inte SD

Publicerad 6 december 2019 kl 10.03

Inrikes. Nobelstiftelsen fortsätter bjud in diktaturer till Nobelfesten, samtidigt som man stänger ute Sverigedemokraterna, uppger TT. Organisationen får nu kritik för sina otydliga regler.

Dela artikeln

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson kommer inte heller i år att bjudas in på Nobelfesten, även om han leder landets största politiska parti.

Anledningen påstås vara att SD "inte respekterar mänskliga rättigheter".

Däremot kommer samtliga utländska ambassadörer bjudas in, oavsett vilket land de representerar.

Det innebär att även diktaturer bjuds in.

– Det finns minst femton ambassadörer från despotiska stater, som inte har yttrandefrihet och respekt för kvinnor, och de borde inte bjudas, säger den kurdiske nationalisten Kurdo Baksi till TT.

Journalistförbundets ordförande Ulrika Hyllert stödjer Nobelstiftelsens hantering av SD, men tycker man borde vara lika tydliga mot ambassadörerna. Enligt henne är det upp till stiftelsen att bestämma vem som får komma på deras fest.


Nyheter från förstasidan

Sexdömd S-politiker får behålla fallskärm

Får 20 gånger mer än brottsoffret – av skattebetalarna. S: "Kommunens jurister har tittat på ärendet och bedömer att det är i enlighet med kommunens regler".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0