21.000 skolkare gick miste om studiebidrag

Publicerad 16 juli 2014 kl 11.15

Inrikes. Under det gångna läsåret fick cirka 21.200 elever på gymnasiet sitt studiebidrag indraget på grund av skolk, visar en rapport från CSN. Det motsvarar 6,5 procent av alla elever.

Dela artikeln

Motsvarande siffra för de föregående åren var 6,4 respektive 5,5 procent. Historiskt sett är årets nivå rekordhög, enligt CSN.

Tidigare kunde en elev vara borta cirka 20 procent av undervisningstiden utan att studiebidraget påverkades. Men från och med 2012 skärptes riktlinjerna, och i dag uppmanas skolorna att rapportera in skolk vid fyra timmars upprepad frånvaro under en månad. Tidsgränsen grundar sig på ett antal beslut från Överklagandenämnden för studiestöd (ÖKS).

– Vår bedömning är att tillämpningen av riktlinjer och praxis börjar sätta sig i skolornas rapportering. Det är bra om den olovliga frånvaron hanteras så likformigt som möjligt, säger Carl-Johan Stolt, utredare på CSN, i ett pressmeddelande.

63 procent av samtliga skolkare är pojkar, och 37 procent är flickor. Fristående skolor rapporterar en högre andel skolkare än de kommunala skolorna.

Stockholm är det län som hade det högsta andelen skolkare det gångna läsåret. Därefter följer Gotland, Västmanland och Skåne. Lägst andel skolkare finns i Dalarnas och Västerbottens län.

Statistik för andelen skolkare per kommun går att läsa på CSN:s hemsida.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0