"Gammeldags negerboll" väcker vrede på nätet

Publicerad 24 juli 2014 kl 16.10

Inrikes. Saema Delikatesser i Älvkarleby säljer en "Gammeldags fördomsfri negerboll", och en bild på produkten har fått stor spridning på nätet. Många är upprörda och menar att bakelsen är rasistisk.

Dela artikeln

När bloggerskan Paula Dahlberg från Jönköping, som står bakom bloggen Vardagsrasismen, lade upp bilden på sin bloggs Facebooksida uppstod kraftiga reaktioner från vänsterhåll.

– Fucking retards, kommenterar en följare.

– Kan innehålla spår av vithetspsykos, skriver en annan.

Paula Dahlberg, som själv är adopterad från Colombia, säger sig vara djupt kränkt av bakelsen.

– Jag finner det ytterst respektlöst och kränkande mot alla oss som faktiskt drabbas av rasism och gång på gång får argumentera om varför det inte är ok att säga n*boll, säger hon till Hela Hälsingland.

 


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.