Sverige är en "humanitär stormakt", enligt biståndsminister Hillevi Engström (M).

Sverige ger 35 miljoner till Ukraina

Publicerad 21 augusti 2014 kl 13.56

Inrikes. Den svenska regeringen har beslutat att bidra med 35 miljoner kronor i humanitärt stöd i östra Ukraina, rapporterar Ekot. Bidraget kommer att gå till bland annat mat, mediciner och filtar.

Dela artikeln

– Som humanitär stormakt är det Sveriges skyldighet att hjälpa det Ukrainska folket, säger biståndsminister Hillevi Engström (M).

Minst 200.000 människor i Luhansk är utan vatten, el och mobilnät. Det råder också brist på livsmedel, mediciner och bränsle. Den humanitära situationen riskerar att förvärras ytterligare om konflikten fortsätter och vädret blir kallare.

Pengarna kommer att kanaliseras via framför allt FN och Internationella Röda Korset.

– Det är krig i östra Ukraina, vi kan inte fortsätta som att ingenting har hänt. Jag önskar att hela vårt stöd handlade om Ukrainas närmande till EU men nu finns det människor som behöver omvärldens omedelbara hjälp, säger Engström.

FN och Ukrainska myndigheter har bedömt att det totala behovet i dagsläget uppgår till cirka 230 miljoner kronor.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0