Fyra anhållna för brutalt rån

Publicerad 6 oktober 2014 kl 16.37

Inrikes. Tre män och en kvinna, samtliga i 20-årsåldern, anhölls på måndagen misstänkta för rån och övergrepp i rättssak, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Det var natten till torsdagen som polisen kallades till en bostad i Köping med anledning av ett misstänkt rån.

Väl på plats visade det sig att en man i 18-årsåldern blivit uttvingad ur bostaden och därefter under flera timmar blivit hotad och misshandlad. Gärningsmännen tilltvingade sig bland annat kläder och sökte därefter genom bostaden efter smycken och kontanter.

Under söndagen greps tre män och en kvinna misstänkta för gärningarna. De fyra, som är i 20 års-åldern, anhölls senare under söndagen misstänkta för rån och övergrepp i rättssak. Samtliga inblandade känner varandra sedan tidigare och är kända av polisen.


Nyheter från förstasidan

17 klimataktivister döms – två till fängelse

Saboterar torvbrytning på Grimsås mosse. Återställ våtmarker har rest tillbaka i samband med domen – för att "gräva igen mossen".0 

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0