Biskop Eva Brunne.

Kvinnlig biskop skiljer sig från sin fru

Publicerad 16 oktober 2014 kl 13.30

Inrikes. Den öppet homosexuella biskopen Eva Brunne (S), 65, ska nu skilja sig från sin 15 år yngre hustru, meddelar Stockholms stift i ett pressmeddelande.

Dela artikeln

Paret skickade in ansökan om skilsmässa på onsdagen. De kommer att ha gemensam vårdnad om sitt barn, uppger stiftet, som inte vill ge någon ytterligare information om ärendet.

Eva Brunne valdes till biskop för Stockholms stift i maj 2009, vilket väckte viss uppmärksamhet på grund av att hon levde i "registrerat partnerskap" med den andra kvinnan, som är präst.

Som biskop har Brunne arbetat aktivt för att driva Svenska kyrkan i en mer vänsterradikal politisk riktning med fokus på kulturmarxistiska frågor.


Nyheter från förstasidan

Så stort fiasko blev Elon Musks departement

Långt till målet om 2.000 insparade miljarder. "Att försöka förbättra saker i DC är onekligen en uppförsbacke".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Inrikes

Ljusning för svenskar som fick narkolepsi av Tegnell-vaccinet

95 procent blev piggare med ny tablett.. Hundratals svenska barn och unga fick livet förstört efter att ha pressats ta experminentellt vaccin.0 

De flesta som läser svenska som andraspråk är födda i Sverige

Bisarra nya siffrorna från Skolverket.. Var tredje invandrare bedöms också prata för dålig svenska för att kunna jobba.0 

Deltar i Freedom Flotillas resa. Vid förra försöket attackerades båten i misstänkt israeliskt drönaranfall.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0