Gruppvåldtäkt anmäld i Ludvika

Publicerad 17 oktober 2015 kl 20.13

Inrikes. Vid 01-tiden natten mot lördag ska en kvinna ha våldtagits i Ludvika, skriver Dalademokraten.

Dela artikeln

Carina Nilsson, vakthavande befäl vid polisen i Dalarna, säger till lokaltidningen att tre personer har utsatt en kvinna för brottet.

I övrigt är myndigheten förtegen och vill inte gå in närmare på vad som hänt.

Övergreppet ska dock ha skett utomhus i närheten av en restaurang i centrala Ludvika. Området var under lördagen avspärrat av polis.

Tidigt på lördagskvällen fanns ännu ingen gripen för brottet.

Våldtäktsanmälningar utan känd gärningsman beror i de flesta fall på försäkringsbedrägeri och inte våldtäkt. Enligt källor inom polisen i Västra Götaland utgörs 80 procent av anmälningarna av denna typ av påhittade våldtäkter, skrev Expressen 2007.


Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0