Arkivbild.

Flera bilar brann i Stockholm inatt

Publicerad 23 juni 2016 kl 11.58
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Flera bilar brann runt om i Stockholm natten till torsdagen. Även till Bagarmossen, där en 28-årig man tidigare under kvällen skjutits ihjäl av polisen, larmades brandkåren under natten.

Dela artikeln

Under natten larmades polis och brandkår till flera olika förorter i Stockholmsområdet.

– Klockan 23:27 var det en moped som brann i någon gångtunnel i Sätra, berättar Albin Näverberg på polisens länskommunikations­central för Fria Tider.

– Och sedan 23:42 på Gransätragränd, det är också i Sätra, så brann en bil i anslutning till en garagelänga.

Enligt Storstockholms brandförsvar brann flera bilar även i Edsberg i Sollentuna.

Vid tvåtiden på natten larmades brandkåren till Bagarmossen i södra Stockholm.

– Det är något som brinner vid grillkiosken, men något mer specifikt än så finns inte noterat. Det är inte listat som bilbrand eller så, berättar Veronica Sandström, kommunikationschef på Storstockholms brandförsvar, för Fria Tider.

Enligt en kvällstidning hade branden med ihjälskjutningen av en 28-årig man i närheten tidigare under kvällen att göra. Tidningen hävdar också att det ska ha varit upplopp i stadsdelen, något polisen bestämt förnekar.

– Nej nej nej, det var det inte. Det finns ingen sådan anmälan, säger Näverberg.


Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare