Svenska soldater ska vara beredda att ta en kula för feminismen, enligt Försvarsmakten.

DN: Så planerar Försvarsmakten för genuskrig

Publicerad 13 september 2016 kl 21.28

Inrikes. Den svenska Försvarsmakten har tagit fram en "Handbok gender" där man argumenterar för krigföring ur ett radikalfeministiskt perspektiv, rapporterar Dagens Nyheter.

Dela artikeln

I sin handbok skriver Försvarsmakten bland annat om hur man ska integrera ett genusperspektiv i all form av "krigsplanläggning, insats, utbildning och övning", rapporterar Bonnier-tidningen.

"Kvinnor ska delta på lika villkor i konfliktcykelns alla delar, t.ex. i konfliktförebyggande, konfliktlösning, humanitärt bistånd, och fredsfrämjande insatser, samt i all återuppbyggnad som följer efter en konflikt”, står det bland annat.

Planen innehåller också strategier för att lyfta fram ett genusperspektiv inom alla delar av striden.

"Övning 1) ”Du är chef för bataljonen som har fått uppgiften att framrycka via FRITIDIA, anfalla motståndaren i F-HAMN och ta F-HAMNS hamn. Vad behöver du göra för att integrera genderperspektivet i din planering? Gör en stridsplan och redogör för hur du har integrerat genderperspektivet och vilken hänsyn du har tagit till mäns/kvinnors/pojkar/flickors situation i planeringen”, står det i dokumentet, enligt DN.


Nyheter från förstasidan

Ekot fälls – spred bisarra sexrykten om Trump och Putin

"Hade lite väl avancerat sex." SR:s Rysslandskorrespondent hämnades med rövarhistorier efter förnedringen av Zelenskyj i Vita huset.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0