Sverigedemokraterna ligger närmare Moderaterna än Sverigedemokraterna, enligt Torbjörn Tegnhammar (M).

M-toppen i Malmö vill ta över med SD-stöd

Publicerad 14 december 2016 kl 14.07

Inrikes. Alliansen bör försöka ta över makten i Malmö med stöd av Sverigedemokraterna. Det anser oppositionsledaren i Malmö, Torbjörn Tegnhammar (M).

Dela artikeln

På riksdagsnivå är ämnet fortfarande tabubelagt och allianspartierna har aktivt valt att vara i opposition istället för att fälla regeringen med stöd av SD.

Men på kommunal nivå ser det annorlunda ut. Och nu säger även oppositionsledaren i Malmö, Torbjörn Tegnhammar (M), att Alliansen bör ta makten i staden med SD:s hjälp.

– Vi upplever att SD i Malmö ligger mer åt vårt håll än åt Socialdemokraterna, säger han till Dagens Samhälle, enligt Aftonbladet.

Han uppger också att han antar att SD kommer rösta på allianspartiernas förslag hellre än de rödgrönas.

Socialdemokraternas partisekreterare Lena Rådström Baastad anser att Tegnhammars utspel är oroande.

– Företrädare för SD i Malmö har kallat flyktingar för ohyra. Det är naivt av Moderaterna att tro att det här inte kommer kosta dem något och att SD inte kommer ställa några krav på motprestationer, säger hon enligt Aftonbladet.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0