Polisen får larm om händelsen klockan 20:23.
– Vittnen har sett hur ett fordon befinner sig ute på isen, sett att ljusen plötsligt försvinner och då förstått att något har hänt. Man har även hört rop på hjälp ute från platsen, berättar Andrew Tomkinson som är regionvakthavande befäl på polisen i Gävle för Fria Tider.
– Vi har en person som är saknad. Fyrhjulingen påträffades igår på botten så vi har begärt dykare på sjöpolisen. De är på väg så vi kommer återuppta sökandet nu på morgonen.
Det är inte särskilt djupt på den plats där fyrhjulingen gick genom isen, däremot är vattnet strömt och den man som satt på fordonet har alltså inte påträffats ännu.
– Vi fortsätter sökandet naturligtvis, men tyvärr vet vi vad vi söker nu och vi tror inte att den här personen är vid liv, säger Tomkinson.
Polisen har varit i kontakt med Gävle energi och de ska nu stänga dammluckor för att reglera flödet och på så sätt möjliggöra för dykare att arbeta på platsen.