Terrordådet i London
IS tar på sig terrordådet.

Islamiska Staten tar på sig terrorattacken

Publicerad 23 mars 2017 kl 13.36

Utrikes. Islamiska Staten har tagit på sig onsdagens terrordåd i London, skriver den brittiska tidningen The Independent.

Dela artikeln

Det är via IS propagandaorgan Amaq som den islamistiska terrorsekten ska ha tagit på sig terrorattacken i London som dödade fyra inklusive gärningsmannen. Amaq kallar gärningsmannen för en "soldat av Islamiska Staten".

Den misstänkte gärningsmannen var född i Storbritannien och har tidigare varit utredd för våldsbejakande extremism av den brittiska underrättelsetjänsten MI5. Det sade Storbritanniens premiärminister Theresa May i ett tal till parlamentet på onsdagen. Men utredningen mot mannen ska då ha lagts ned.

– Det bästa som sagts om dådet kommer inte från politiker, utan finns i vanliga människors gärningar. Utanför dessa väggar, återspeglat i städer över hela landet, fortsätter miljoner människor som vanligt med sina liv, sade premiärministern.

– Gatorna är fulla av människor. Kontoren också. Och caféerna är fulla av liv, fortsatte Theresa May.

Brittisk polis har genomfört flera razzior runt om i landet. Sammanlagt ska åtta personer ha gripits misstänkta för någon slags inblandning i dådet. Polisen säger att man arbetat hela natten med att kartlägga terroristen och hans eventuella kumpaner.


Nyheter från förstasidan

Uppgifter från Netanyahu bakom IAEA-rapport som påstår att Iran utvecklar kärnvapen

Omstritt sanningsvittne bakom organets nysläpp. Men rapporten hotar ändå att torpedera Donald Trumps försök att skapa fred i Mellanöstern.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Utrikes

Zelenskyj tror att han vinner kriget – "inte rationell"

Nya uppgifter: Ukraina ville ha lång konflikt.. Ukrainske ledaren anklagas för att sakna kontakt med verkligheten.0 

Bannon: Regeringen bör konfiskera SpaceX

Musk-imperiets aktier faller kraftigt.. Konflikten mellan Musk och Trump kan få stora politiska och ekonomiska följder för hela USA.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0