Terrorister planerade knivmörda Theresa May

Publicerad 6 december 2017 kl 08.01

Utrikes. Planen var att spränga sig in på Downing Street och knivmörda den brittiska premiärministern Theresa May. Nu har två muslimska män gripits för mordkomplotten.

Dela artikeln

Enligt ett pressmeddelande från polisen i London är de gripna 20-årige Naa’imur Zakariyah Rahman bosatt i norra London och 21-årige Mohammed Aqib Imran bosatt i Birmingham.

Båda är nu misstänkta för förberedelse till terrorbrott.

Planen var enligt uppgifter i brittisk media att använda en väskbomb för att spränga sig genom avspärrningarna vid Downing Street, där premiärminister Theresa Mays bor. Därefter skulle de attackera May med knivar, skriver Independent.

Andrew Parker, chef för underrättelsetjänsten MI5, uppges ha informerat regeringen om planerna tidigare i veckan. Scotland Yard har dock inte bekräftat att de gripna misstänks ha planerat att mörda Theresa May.

Under mötet med regeringen ska Parker även ha uppgett att MI5 har lyckats stoppa nio planerade terrordåd i Storbritannien bara under det senaste året, enligt Independent.


Nyheter från förstasidan

Nu vill varannan regeringsväljare se SD i regeringen

Bara 26 procent är negativa. Men bland L-väljarna är motståndet ännu starkt – och nu kan inställningen avgöra partiets öde.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0