EU:s budgetkommissionär Günther Oettinger.

Sverige kan få betala 6 miljarder mer till EU – per år

Publicerad 12 januari 2018 kl 20.22

Utrikes. EU anser sig behöva mer pengar från medlemsländerna. Sammanlagt handlar det om 150 miljarder kronor mer per år mot tidigare, och för Sveriges del kan det betyda drygt 6 miljarder kronor, skriver Europaportalen.

Dela artikeln

Det är EU:s budgetkommissionär Günther Oettinger som meddelar att det finns stora hål i EU:s framtida budget.

Bland annat handlar det om Brexit, Storbritanniens utträde ur EU, vilket kommer leda till mellan 120-150 miljarder kronor mindre i EU:s kassa varje år.

Dessutom väntas invandring och gränsbevakning kosta ytterligare 100 miljarder kronor per år.

Enligt Günther Oettinger borde detta delvis lösas genom att ta bort de så kallade rabatterna som vissa länder har, däribland Sveriges. Totalt ska 150 miljarder nya kronor tas från medlemsländerna.

Sverige erhöll förra året en rabatt på 6,1 miljarder kronor. Detta är alltså en summa som svenskarna slipper betala till EU.

Men den vill budgetkommissionären nu ta bort. Samtliga rabatter är nämligen kopplade till Storbritanniens rabatt.

– Rabatternas moder kommer försvinna och det är ett bra tillfälle att se till att vi inte har några andra rabatter, säger Oettinger enligt Europaportalen.

Sveriges regeringen meddelar dock att man kommer kämpa för att rabatten ska få vara kvar.

Sverige är en av de medlemsstater som betalar mer till EU än vad man får tillbaka, och det är därför som man över huvud taget har tilldelats dessa så kallade rabatter.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Tyska rödgröna kräver AFD-förbud

Miljöpartister och socialdemokrater tar täten.. Kräver att även CDU nu ska bekänna färg så att förbudsförfarandet kan inledas.0 

Vita huset kräver att Netanyahu benådas för korruptionen

Föreslås slippa åtal för allt.. Misstänks för mutbrott, bedrägeri och förtroendebrott under rättegång i Israel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0