Tysk S-tidning körde antisemitisk karikatyr

Publicerad 27 maj 2018 kl 11.14

Utrikes. Med stor näsa, gigantiska öron och krokiga ögonbryn blev Süddeutsche Zeitungs satirteckning av Benjamin Netanyahu kanske inte speciellt lik den israeliske premiärministern. Däremot menade många att den hade stora likheter med judekarikatyrerna i den nazityska serietidningen Der Stürmer.

Dela artikeln

Ordet "Eurovision" hade i satirteckningen även försetts med en davidsstjärna, möjligen för att antyda att tävlingen skulle styras av judiskt inflytande.

Israel vann årets tävling med ett utpräglat israeliskt bidrag från artisten Netta Barzilai.

Efter publiceringen ryckte Tysklands högkommissionär mot antisemitism, Felix Klein, ut och konstaterade att en antisemitisk serieteckning faktiskt hade publicerats i Süddeutsche Zeitung, skriver Welt.

Chefredaktören Wolfgang Krach viker sig nu för trycket i frågan och ber om ursäkt för publiceringen.

Men upphovsmannen, en 85-årig serietecknare uppvuxen i Tredje riket, ångrar ingenting.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0