SWE_EUpress

KD-ministern positiv till böneutrop

Publicerad 5 oktober 2012 kl 16.51

Inrikes.Kristdemokraterna i Botkyrka vill slippa böneutrop från minareten i Fittja-moskén, men någon hjälp från partivännerna i regeringen kan de inte räkna med.

Gilla artikeln på Facebook

Stefan Attefall (KD), civil- och bostadsminister, vill inte stödja sina partivänner i Botkyrka som kämpar för att behålla förbudet mot böneutrop i Fittja-moskén.

– Rent principiellt tycker jag vi ska ha ett samhälle med många religiösa uttryck och då måste man i grunden vara positiv till både klockringningar men också att det sker böneutrop, sa han i Expressens debattprogram “Bar & Politik” igår.

Han lade också till att han inte trodde att muslimerna i Botkyrka ville “ha det som i Beirut med fem böneutrop varje dag”. Frågan från programledaren Niklas Svensson ifall två böneutrop om dagen var acceptabelt, undvek dock ministern att svara på och hänvisade till att det nu handlade om ett böneutrop i veckan.

Stefan Attefall har även tidigare gjort sig känd för att ha en positiv syn på islams utbredning i Sverige. För ett år sedan ville han ha statsstöd till moskébyggen för att förhindra att de istället blev beroende av finansiering från “tvivelaktiga länder”. Att införa ett förbud mot sådan finansiering var inte ett alternativ för den kristdemokratiske ministern.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Helgens jordgubbar svindyra – men snart sjunker priset

Vårfrost och torka drev upp priset. Men snart blir svenska jordgubbar både godare och billigare än vanligt.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Leif Östling: Byråkratin är permafrosten i systemet

Vill ha ett svenskt DOGE.. Ett "effektiviseringskansli" inom regeringskansliet skulle kunna skära ned på offentliga utgifterna.0 

Invandrare varnas för Tullverket: "Tar arabers pengar"

Nya kampanjen i sociala medier.. "Man hindrar araber att lämna Sverige med sina pengar."0 

"Jordgubbens" kusin sparkas som åklagare

Skickade sekretessbelagda uppgifter om gängmord till släktingar.. Försvarade sig förgäves med att hon "har ett väldigt starkt rättspatos".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0