Genrebild.

Motala måste spara efter asylinvandring – sänker värmen på äldreboenden

Publicerad 24 september 2019 kl 11.21

Inrikes. Motala kommun planerar nu sänka värmen på äldreboenden för att spara in pengar, uppger Aftonbladet. Bakgrunden är kommunens flyktingmottagande.

Dela artikeln

Det är Motala kommun som nu måste spara pengar på grund av asylinvandringen till kommunen.

Förra året hade kommunen ett underskott på 20 miljoner. Lösningen planeras bli ”tuffa besparingar”.

Bland annat ska man sänka värmen i kommunala äldreboenden och andra lokaler. De äldre kan ha filtar, heter det. Förutom att värmen sänks med tre grader ska även den varma kvällsmaten dras in.

– Vi vill givetvis värna om de äldre, de ska inte sitta och frysa på sina hem, de kan till exempel ha filtar. Men det är en liten del, vi har många andra lokaler i kommunen som står med för höga temperaturer och där det inte spelar någon roll att vi sänker, säger kommunalrådet Kåre Friberg (M) till Aftonbladet.

Friberg pekar ut kommunens kostsamma flyktingmottagande som det stora problemet. Kommunalrådet förklarar också att Motala numera är den 32 mest segregerade kommun i landet, vilket enligt honom kommer kräva omfattande insatser framöver.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0