Det var vid halv två-tiden i natt som polispatruller larmades till Mellanvångsvägen i Lund med anledning av att någon ur allmänheten iakttagit ett misstänkt rånförsök på platsen.
Enligt larmet ska det ha handlat om flera gärningsman "som med tillhygge försökt tilltvinga sig tillhörigheter", skriver polisen på sin hemsida.
Flera polispatruller sökte under natten efter de misstänkta gärningspersonerna samt en moped som ska ha varit synlig i samband med rånförsöket.
Polisen lyckades dock inte gripa någon.
Den drabbade kvinnan uppges vara född 2000. Hon ska ha lyckats undkomma utan personskador.
Händelsen rubriceras som rån, och polisen ber nu om hjälp från eventuella vittnen som kan ha sett något vid platsen.
Enligt Sydsvenskan har det skett en kraftig ökning av personrån i Lund under året. Förövarna sägs vara "unga män". Lund har tidigare varit känd som en lugn studentstad, men har på senare tid blivit alltmer ökänd för bilbränder, bombdåd och personrån.