172 nya dödsfall

Publicerad 22 april 2020 kl 13.58

Inrikes. Folkhälsomyndigheten, Socialstyrelsen och Myndigheten för samhällsskydd och beredskap höll som vanligt en gemensam pressträff om covid-19 på onsdagen.

Dela artikeln

Den nya rapporten från FHM visar att ytterligare 172 dödsfall i covid-19 har rapporterats det senaste dygnet. Sammanlagt har 1.937 bekräftats döda i Sverige. En eftersläpning i det beräknade antalet sker fortfarande från påskledigheten.

Antalet bekräftat smittade ökade med 682, till 16.004. Enligt statsepidemiolog Anders Tegnell är det främst i andra regioner än Stockholm som fallen nu ökar.

1.182 insjuknade har intensivvårdats, jämfört med 1.158 på onsdagen.


Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0